TIRHírekSzövetségünk híreiA vízitársulatok helyzetbe hozási lehetőségei

A vízitársulatok helyzetbe hozási lehetőségei

A magyar táj, ezen belül az agrárium újra komoly kihívás előtt áll! Az 1990-es évek rendkívüli aszályhelyzete után klímaváltozásszerű kiszáradási folyamat indult meg. Ez nem csak a mezőgazdasági termelésnek jelent jelentős károkat, de tájegységek, települések vízgazdálkodási helyzete is kritikus helyzetbe kerülhet. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a vízvisszatartás, a tározás, és a hagyományos módszerektől eltérő módon kell foglalkozni a vízvisszapótlással, a mezőgazdaság vízellátásával, sőt a települések vízgazdálkodási problémáinak megoldásával.

Az újjáalakult Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetsége ezekre a területi (mezőgazdasági) vízgazdálkodási problémákra keresi a választ. Balla Iván VTOSZ elnök már a Szövetség novemberi, rendkívüli küldöttgyűlésén megfogalmazta a fő feladatokat. Körvonalazódott, hogy a „vizet a tájba" célkitűzés megvalósításában szükség van helyi közérdekű vízgazdálkodási feladatokat bevállaló és ellátó szervezetre. A megváltozott társadalmi és klíma környezet miatt indokolt kisebb érdekeltségi körre szervezendő „vízgyűjtő közösség"-ek szervezése. Ezen szervezetek integrálódhatnak a meglévő vízgazdálkodási társulatok szervezetébe. A cél, hogy vízvesztő helyzetünket mind helyi, mind országos szinten megváltoztassunk, ezért a vízgazdálkodásunk fókuszába a vízmegtartás kell, hogy kerüljön. A jelenleg zömében önkormányzati tulajdonban lévő „harmadlagos művek" rekonstrukciója el kell, hogy induljon és a korábbi belvízelvezető funkciót, hangsúlyozottan ki kell egészíteni a vízmegtartási lehetőségekkel, feladatokkal.

A következő lépés a kapcsolatfelvétel volt azokkal a szervezetekkel, amelyek hatást tudnak gyakorolni a területi vízgazdálkodási folyamatokra. Megkeresésre került a Energiaügyi Minisztérium Vízgazdálkodásért felelős Államtitkársága (V. Németh Zsolt államtitkár), az Agrárminisztérium Mezőgazdaságért és Vidékfejlesztésért felelős Államtitkársága (Feldman Zsolt államtitkár) és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (Dr. Hanusi Péter elnök).

Balla Iván elnök a VTOSZ azon álláspontját fejtette ki a megkeresésekben, hogy a „vizet a tájba" program megvalósításához szükség van olyan szervezetre, amelyik ellátja a helyi vízgazdálkodási feladatokat. A létrejövő „vízgyűjtő közösségek" jól integrálódhatnának a működő vízitársulatokba. Fontos kérdés a harmadlagos művek szerepe. A rendszerváltáskor mintegy 50 ezer km összhosszat kitevő harmadlagos művek a mezőgazdasági táblák kiszolgálásában (vízelvezetés és vízszolgáltatás) és a települések vízgazdálkodásában is fontos szerepet játszhatnak. Rekonstrukciójuk egyik lehetséges útja a külterületi utak felújítására kiírt pályázat kibővítése. A területi vízgazdálkodás a települési önkormányzatok számára is fontos, hiszen a vízvisszatartás, a kiegyenlített vízgazdálkodás bel- és külterületen egyaránt megoldandó, egymással összefüggő feladat. Ehhez tudnának segítséget nyújtani a megújuló vízgazdálkodási társulatok.

A megkeresett szervezetek pozitív visszacsatolásokat adtak. V. Németh Zsolt államtitkár (Energetikai Minisztérium) levelében arról is tájékoztatást adott, hogy a kérdés tárcaközi bizottság elé viszik. Az Agrárminisztérium (Szigeti Szabolcs helyettes államtitkár) meg kívánja fontolni a harmadlagos művek felújításának támogatását. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége 1700 önkormányzathoz juttatta el a VTOSZ „üzenetét" és erre már visszajelzés is érkezett.

 

Nincs jogosultsága hozzászólni.

Névnap

Ma 2025. március 24., hétfő van.
Gábor és Karina napja van, holnap Irén és Írisz napja lesz.